Gyakori kérdések

Óvodánk hétfőtől péntekig, reggel 6.00-tól délután 18.00-ig tart nyitva. Reggel 6.00-tól 7.00-ig és délután 16.30-tól 18.00-ig összevont csoportban játszanak a gyerekek óvodapedagógus felügyelete mellett. Az ügyeletes csoportbeosztás havonta váltakozik.
Az óvoda napirendje a következő: 6.00-tól 7.00-ig: játék összevont csoportban 7.00-tól 10.30-ig: összefüggő játékidő, kezdeményezések, foglalkozások közben 8.00-tól 9.00-ig: folyamatos tízórai 10.30-tól 11.30-ig: levegőzés, udvari játék 11.30-tól 12.30-ig: készülődés az ebédhez, ebéd 12.30-tól 14.30-ig: készülődés a pihenéshez, pihenés 14.30-tól 16.30-ig: játék, illetve folyamatos uzsonna 16.30-tól 18.00-ig: játék összevont csoportban A napirend rugalmas; az életkori sajátosságok, az időjárás függvényében és a párhuzamos csoportok zökkenőmentes működését figyelembe véve alakítjuk ki. A hetirend kialakításában a tornaszobai beosztás határozza meg a kötöttséget.
Igen. Az óvoda nyári időszakban 4 hétig tart zárva, melynek időszaka változó; a szülőket a januári szülői értekezleten tájékoztatjuk részletesen. Szükség esetén két hét időtartamra a gyermeket a város másik óvodájában, a Nyitnikék Óvodában, a szülő írásbeli kérelmére tudjuk elhelyezni. A nyári szünet mellett karácsony és szilveszter között az óvoda igényfelmérés alapján és a polgármester engedélyével zárva tarthat. A fentieken kívül az óvoda törvényben biztosított nevelés nélküli munkanapjainak száma 5 nap, melynek időpontjáról két héttel előbb tájékoztatjuk a szülőket. Ezeken a napokon az óvoda zárva tart és - a nyári záráshoz hasonlóan - az óvodai ellátást igénylőknek előzetes megbeszélés alapján a Nyitnikék Óvoda biztosít elhelyezést.
Napi háromszori étkezést biztosítunk: tízórait (8.00 - 9.00), ebédet (11.45 - 12.30), uzsonnát (14.45 - 15.15). A tízórai nem helyettesíti a reggelit, ezért a korán jövő gyermekeknek érdemes otthon reggelit adni. Táplálékallergiás gyermekek speciális étkezési igényét az óvodavezetőnél lehet kérni, orvosi szakvélemény alapján. Az ételt a Junior Vendéglátó Zrt. szállítja óvodánkba.
Az étkezési térítési díj megfizetésére - szerződéskötés alapján- készpénzzel illetve utalással van lehetőség. Az időpontról rendszeresen tájékoztatjuk a szülőket a faliújságon, a levelezőlistán keresztül, illetve a honlapon. A lemondott étkezések ára a következő havi ebédbefizetésnél kerül jóváírásra. A szülő kötelessége, hogy gyermeke étkezési térítési díját átutalja, befizesse, az időpontokat figyelemmel kísérje és betartsa.
Amennyiben a gyermeknek bármilyen okból (betegség, "nagymamázás" stb.) nem kérnek étkezést, akkor azt a szülő lemondhatja. Ebédet lemondani írásban, az ebédjelentő lapon, illetve telefonon (+36 26 340 556), vagy , e-mailben: lemond.to@gmail.com A reggel 9 óráig lemondott étkezést a következő munkanaptól, a 9 óra után lemondott étkezést két nappal későbbtől tudjuk figyelembe venni. A gyermek visszaérkezését - bármilyen okból is történt a hiányzás - is hasonló módon kérjük jelezni vagyis a hiányzás utolsó munkanapján 9 óráig. A gyermek hiányzása esetén a kedvezményben részesülők (ingyenesek) is kötelességük jelezni lemondást és a megrendelést.
Az óvodai étkezésért térítési díjat kell fizetni, melynek összege 2020. szeptemberétől bruttó 506 Ft naponta, gyermekenként.
Amennyiben a gyermek az óvodai foglalkozásról távol marad, a szülőnek a mulasztását igazolnia kell. A mulasztást igazolt, ha a szülő előzetesen bejelentette az óvodapedagógusnak, hogy gyermekét nem viszi el az óvodába (nyomtatvány), a gyermek beteg volt, és azt az orvos igazolja, a gyermek alapos indok miatt nem tudott kötelezettségének eleget tenni. Ha a távolmaradást nem igazolják, a mulasztás igazolatlan. • Ha a gyermek egy nevelési évben igazolatlanul öt nevelési napnál többet mulaszt, az óvoda vezetője - a gyermekvédelmi és gyámügyi feladat- és hatáskörök ellátásáról, valamint a gyámhatóság szervezetéről és illetékességéről szóló 331/2006. (XII. 23.) Korm. rendeletben foglaltakkal összhangban a gyermek tényleges tartózkodási helye szerint illetékes gyámhatóságot és a gyermekjóléti szolgálatot. Az értesítést követően a gyermekjóléti szolgálat az óvoda bevonásával haladéktalanul intézkedési tervet készít, amelyben a mulasztás okának feltárására figyelemmel meghatározza a gyermeket veszélyeztető és az igazolatlan hiányzást kiváltó helyzet megszüntetésével, a gyermek óvodába járásával kapcsolatos, továbbá a gyermek érdekeit szolgáló feladatokat. • Ha a gyermek igazolatlan mulasztása egy nevelési évben eléri a tizenegy nevelési napot, az óvoda vezetője a mulasztásról tájékoztatja az általános szabálysértési hatóságot. • Ha a gyermek igazolatlan mulasztása egy nevelési évben eléri a húsz nevelési napot, az óvoda vezetője haladéktalanul értesíti a gyermek tényleges tartózkodási helye szerint illetékes gyámhatóságot. A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 247. § c) pontja szerinti szabálysértési tényállás megvalósulásához szükséges mulasztás mértéke az adott nevelési évben, tanítási évben összesen • az Nkt. 8. § (2) bekezdése alapján óvodai nevelésben részt vevő gyermek esetén tizenegy nap.
http://www.budakalasz.hu/intezmenyek/ovodak/ovodai-beiratkozasi-informaciok-2017/
Az óvodai felvétel, átvétel jelentkezés alapján történik. Jelentkezni a fenntartó által meghirdetett időpontban (általában minden év áprilisában *) a lakóhely szerinti körzetileg illetékes vagy választott önkormányzati, továbbá nem önkormányzati óvodában lehet. Bővebb tájékoztatás: http://www.budakalasz.hu/intezmenyek/ovodak/ovodai-beiratkozasi-informaciok-2017/
Az óvoda a gyermek hároméves korától a tankötelezettség kezdetéig nevelő intézmény. Az óvoda felveheti azt a körzetében lakó gyermeket is, aki a harmadik életévét a felvételétől számított fél éven belül betölti, feltéve, hogy minden, a településen lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező három éves és annál idősebb gyermek óvodai felvételi kérelme teljesíthető. Az óvodai felvétel, átvétel jelentkezés alapján történik. . A szülő gyermeke óvodai felvételét, átvételét bármikor kérheti, a gyermekek felvétele folyamatos. Férőhely esetén felvételre évközben is van lehetőség A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt. A jegyző a szülő kérelmére és az óvodavezető, valamint a védőnő egyetértésével, a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek az ötödik életévét betölti felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja. A felvételről, átvételről az óvoda vezetője dönt. Ha a jelentkezők száma meghaladja a felvehető gyermekek számát, az óvodavezető, amennyiben az óvoda fenntartója több óvodát tart fenn, az óvoda fenntartója bizottságot szervez, amely javaslatot tesz a felvételre. Az óvodai felvételről e-mailben értesítjük a szülőt, elutasítás esetén a határozatról levélben (tértivevényes) értesítjük a szülőt. A gyermeket elsősorban abba az óvodába kell felvenni, átvenni, amelynek körzetében lakik vagy ahol szülője dolgozik. A jelentkezés elbírálásánál a következő szempontok érvényesülnek: • Az óvoda köteles felvenni, átvenni azt a gyermeket, aki életvitelszerűen az óvoda körzetében lakik (a továbbiakban: kötelező felvételt biztosító óvoda, • körzetes óvodaköteles (3 éves vagy idősebb) gyermekek, • körzetes, 3 éves, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, vagy a gyámhatóság által kezdeményezett felvétel, • bölcsődéből jövő gyermekek, • gyermek, akinek testvére jár óvodánkba. A gyermekek óvodai csoportba történő beosztásáról a szülő kérésének és a csoportkialakítási elvek (életkor, fiú-lány arány, párhuzamos csoportok stb.) alapján az óvodavezető dönt. Az óvoda felvételi körzete megtekinthető http://www.budakalasz.hu/wp-content/uploads/2017/03/ÓVODAI-FELVI-KÖRZET-2017.pdf
A gyerekek legkésőbb reggel 8.45-ig érkezzenek meg az óvodába, mert reggelit 8-9 óra között tudunk biztosítani; 9 óra után erre már nincs lehetőség. A szülő felelőssége, ha a gyermek kimarad a napirend által biztosított tevékenységekből, programokból, fejlesztési lehetőségekből! A gyermekek hazaviteléről legkésőbb délután 18.00-ig gondoskodni kell. A gyermekek óvodában tartózkodásának ajánlott maximális ideje 9-10 óra.
Beteg, lázas, hányásos, hasmenéses, esetleg fertőző (skarlát, rubeola, bárányhimlő, mumpsz, hajtetű, egyes bőrbetegségek, stb.) gyermekek az orvos által meghatározott időszakban az óvodát nem látogathatják. A napközben megbetegedett gyermeket elkülönítjük, a szülőt értesíti az óvónő, aki köteles a gyereket rövid időn belül elvinni az óvodából. Betegség után, illetve betegen kiadott gyermeket csak orvosi igazolással tudunk újra fogadni az óvodában. Amennyiben a szülő előre jelzi a hiányzás okát (szabadság, utazás), nem kérünk orvosi igazolást. Gyógyszert a szülő az óvónőnek nem adhat át gyermeke gyógykezelésére. Ha a gyermek nem fertőző, de állandó gyógyszerszedést igényel (pl. asztma, lázgörcs), erről a szülőnek tájékoztatni kell az óvodavezetőt és az óvónőt. Szükség esetén lázcsillapításra borogatást alkalmazunk.